Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
100
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Toplam 5 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 16 Aralık 2017
.
33
sanliurfa
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Asgari Ücret Tesbit Komisyonu İşveren Heyeti Adına Yapılan Konuşma ve Detayları

2018 yılı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda İşveren Heyeti adına Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç tarafından yapılan konuşma ve tüm detayları.

18 Toplam Gösterim
Asgari Ücret Tesbit Komisyonu İşveren Heyeti Adına Yapılan Konuşma ve Detayları

Konuşmasına "2018 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarının ülkemize, işveren ve işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum." sözleri ile başlayan TUİSK Genel sekreteri Akansel Koç yaptığı konuşmada bazı önemli konulara değindi. Konuşmasında Hükümetimizin istihdama verdiği tarihi ve kararlı destek ile hedefimize güçlü bir temel oluşturduğunu ifade eden Akansel,  "Bizleri, geleceğe atacağımız adımlarda cesaretlendirmiştir. Mevcut istihdamın korunmasının ve yeni istihdam imkanları yaratılmasının can suyu olmuştur." Sözleri ile konuşmasında devam etti. 

Asgari ücretin ülkenin ekonomik durumu ve bu durumun işletmeler üzerindeki etkisi gözetilmeksizin, sadece geçim şartları temelinde tartışılmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Akansel, "Rekabet gücümüz, yatırımların belirleyicisidir. Üretim ve ihracatın kapısı ancak yatırımla açılır. İstihdam da ancak bu şekilde artar. Her yıl işgücüne yeni katılan gençlerimize ve işsizlerimize iş bulmanın başka bir yolu yoktur." ifadelerine yer verirken, Asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek ortak sorumlulukları olduğunun da altını çizdi. 

Son iki yıllık dönemde asgari ücretteki artış, enflasyon oranının neredeyse 3 katına ulaştığını özetlerken, Son iki yıldır Hükümetin vermiş olduğu desteği 2018 yılında uygulanmayacağı yönünde ki açıklamaları endişe ile izlediklerini ifade eden TUİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, " Desteğin kesilmesi, hem  Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinin başarısının, hem de ülkemizin rekabet gücünün gerilemesine neden olacaktır.

Devlet desteğinin sona ermesi halinde, biz Komisyon olarak herhangi bir karar almasak bile mevcut asgari ücretin maliyeti işverenlerimiz için yaklaşık yüzde altı oranında artmış olacaktır."

 

 • 2018 yılı için asgari ücret desteğinin sürdürülmesini ve toplu iş sözleşmeli işyerlerinde uygulanan desteğin kapsamının genişletilmesini,

 

 • % 2 İşsizlik sigortası işveren payının 2018 yılında alınmaması

 

 • 2018 yılı asgari ücretinin altışar aylık dönemler itibariyle belirlenmesini,

 

 • Artış oranının belirlenmesinde enflasyon verileri dışında, verimlilik artışı, işsizlik oranları, küresel ekonomik ve siyasi gelişmeler, ekonomik riskler ve rekabet gücü gibi belirleyici diğer değişkenlerin de dikkate alınmasını

 

bekliyor ve talep ediyoruz. 

 

Sonuç olarak;

Hükümet, işveren ve işçi ilişkilerindeki uyum, çalışma barışının ve ekonomik gelişmelerin belirleyicilerinden biridir. Bizim için bu uyum, siyaset üstüdür. Sayın Bakanımızın vurguladığı gibi asgari ücret siyasi polemik malzemesi yapılmamalıdır.

Ülkemizin, rekabet gücünü zedeleyebilecek etkenler yerine, hep birlikte geleceğe odaklanmamız gerektiği inancıyla Komisyonumuzun vereceği kararların daha güçlü bir Türkiye hedefimize ulaşmamıza vesile olmasını diliyoruz. İfadelerini kullandı.

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE