Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
100
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Toplam 5 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 16 Aralık 2017
.
33
sanliurfa
.
İbrahim Halil ACIOĞLU

Kadına Şiddet Her Geçen Gün Artıyor mu?

Kadına şiddet her geçen gün artıyor mu? yoksa eskiden beri olan birşey gün geçtikçe daha hızlı mı duyuluyor?

Kadına karşı olan şiddet her geçen gün artıyor mu yoksa önceden beri sıklıkla yaşanan şiddet her geçen gün daha hızlı mı duyuluyor tartışmalı bir konudur.

Erkekler yaratılış bakımından Kadınlardan hem daha güçlü, hem daha dayanıklı, Kadınlar ise Erkeklere göre daha narin ve kibar olarak yaratılmışlardır. İstisnalar olsada şiddet çoğu zaman kadına karşı yapılmaktadır. Kadına şiddetin nedenleri çok farklı ve teferruatlı bir konu olduğundan pek de bu teferruata inmeden kadına şiddetin zamanla artış veya azalışı hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Üzücüdür ki kadına karşı yapılan şiddet günümüze oranla geçmişte daha fazladır. Bizden önce ki nesillerde daha fazla yaşanan kadına şiddet, gün geçtikçe teknolojinin gelişmesi ile daha sıklıkta duyulur hale geldi. Her geçen gün daha sık duyulan şiddet olayları ise bizlere şiddetin her geçen gün daha çok sık yaşandığı izlemini vermektedir.

Son yaşanan ve Gerek Tv kanallarında gerekse Sosyal Medyada sıkça karşılaştığımız Ağrı Patnos'taki kadına şiddet olayını bahse konu olarak ele alacak olursak, Aynı olay bundan 10 yıl önce yaşanmış olsa, kadının göstereceği üst cesareti ile ya bir mahkeme, ya bir karakolluk olay aracılığı ile belki duyulabilirdi. 10 Yıl önce mahkeme yada daha büyük bir olay olmalıydı ki bir habere konu olsun. 10 yıl öncesine dönecek olursak kadına şiddet gösteren adam, nerden bulacak kamerayı ve şiddet anını kaydedecek.. daha sonra kadın bir şekilde o görüntüleri alıp sesini duyurabilecek... Gerçekten önce ki dönemlerde bu gibi şeyler çok zordu.. Hatta imkansızdı.. Ne yazıkki geçmişte daha çok yaşanan kadına şiddet olayları gerke kadının korkması, gerekse kadının çocukları için katlanması nedeni ile gün yüzüne hiç çıkmamış ve kadınlar malesef ki bu şiddete mahruz kalmıştır. 

Ancak günümüz teknolojisini göz önüne alacak olursak bu olayın hızlı bir şekilde duyulması bir kaç resim veya 15 saniyelik bir video ile bile mümkün.. Sosyal medya denen şeyin gücü ise tam bu noktada kendini gösteriyor.. Yoksa 10 yıl önce Ağrı Patnos' ta yaşanan bir şiddeti nerden bilsin elin İstanbullusu.. Ankaralısı.. Değil mi?

Sosyal medyanın hayatımız da önemli bir yer edinmesi ile bu gibi durumlar, daha hızlı duyulabiliyor ve duyarlı her insan da bu tür olaylara tepkisini gösteriyor. Bu nedenledir ki günümüzde çok sık bü tür olayları duyuyoruz..

Bu arada konu ile bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir konuya da değinmeden geçemeyeceğim. Gerek tenolojinin gelişmesi gerek sosyal medyanın hayatımız da önemli bir yer edinmesi sonucunda insanların birbirlerine karşı göstermiş oldukları saygı da aynı oranda malesef azaldı. Şahsi kanaatim karşıklı sevgi ve saygının azalması bu gibi konuların temelinde olan şeyler.. Bir Erkek neden şiddet yanlısı olur? ve bir Kadın neden saygı bakımından daha hassas davranmaz? Günlük sıkça karşılaştığım haberlerde Erkek eşine şunu yaptı, böyle oldu.. Şiddettin her türlüsüne karşı bir insanım fakat bu tür haberler ile karşılaşınca "Bu kadın ne yaptı da bu erkek böyle bir şiddete başvurdu ?" Aslında olayın temalinde bu soruyu kendi kendimize sormamız gerekir. Her ne olursa olsun içimizde sevgi ve saygı olsun..