Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
100
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Toplam 5 Oy Kullanıldı
Cumartesi, 16 Aralık 2017
.
33
sanliurfa
.
Nazlı Şeyhanlı

Tükenmiş Gençlik Olamaz!

Ne çok bıktık, yıldık, tükendik şu sıralar. Halbuki imkanlar ve güç o kadar fazla ki, başarısızlığa bir kılıf uydurmak zorlaşıyor. Başarısızlığa bir bahane sunulmaz zaten. Hem de imkânlar bu derece önümüze serilmişken, bilgiye kolayca ulaşabilirken sunulan gerekçeler pek de inandırıcı nitelikte olmuyor.

 Biz gençlerin yani Z kuşağı dediğimiz kitlenin son yıllardaki bilgiye ilgisizliği, çalışmaya isteksizliği yadsınamayacak kadar fazla. Bunu bilginin kolay ulaşılabilmesi ve imkanların yanlış değerlendirilmesine yoruyoruz. İnsanların teknolojiyi verimsiz kullanması ve iletişim araçları olmadan yaşayamayacaklarına inancı gün geçtikçe beyinlerine oturuyor. Bir çok insanın sosyallik zannettiği sanal ağ tükenmiş neslin temel taşları oldu.

 Yeni bir yer keşfetmeyi, yeni insanlar tanımayı ve yeni şeyler paylaşmayı o kadar yanlış algılıyoruz ki.! Bir yerden başka bir yere giderken navigasyon kullanıyoruz, birileriyle sosyal medyadan genellikle yüzyüze bile gelmeden arkadaş olabiliyoruz. Ama bir yere giderken durdurup bir insana soru soramıyoruz. Kimse kimseye güvenmiyor. Herkes herkese düşman nedense. Çağın en büyük sorunu, diğer sorunların da temel yapı taşı..

 En son ne zaman bir dostunuzla okuduğunuz bir kitabı tartıştınız? Veya en son kimin fikirlerini önemseyip de dinlediniz? En basit bir örnek daha, en son hangi gerçek arkadaşınızla kaliteli vakit geçirdiniz?

 Hayatın akıcı temposunda o kadar ilgiye muhtaçken ve de mutluluğa öylesine açken bizi sevdiğini söyleyen insan sayısı ne kadar fazla değil mi? Anlamsız bir ironi daha. Hayat sosyal paylaşım sitelerinin bir parçası değil, sosyal paylaşım siteleri hayatın bir parçasıdır. Unuttuğumuz ve birbirinden ayırt edemediğimiz bir çok konu olduğu gibi bu da böyle kalmalı aklımızda. 

Hedeflerimiz, amaçlarımız, inançlarımız o kadar düştü ki, hayatı yaşamak için yaşıyoruz âdeta. Bunu her yaş grubunda bilhassa da genç nesilde görüyoruz. 

Bilgiler böyle kolay elde ediliyorken, imkânlar biz istediğimiz sürece varken yılgınlık büyük hezimet olacaktır. Kitaplar ve araştırmalar bizim ilgimizi bekliyor. Tükenmek bize göre olamaz.